cmsinformacje

Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu systemu klasy CMS warto zapoznać się z podstawową funkcjonalnością oferowaną przez większość z nich. Wiemy już, że główną zaletą wdrożenia systemu CMS jest automatyzacja pracy podczas redagowania serwisu internetowego oraz dostępność szeregu wbudowanych funkcjonalności z których możemy skorzystać. Spróbujmy zatem przyjrzeć się jak działa. Warto nadmienić, że mnogość rozwiązań dostępnych na rynku powoduje, że trudno przedstawić jedną uniwersalną architekturę, która opisywała by wszystkie z nich.

W omawianym przypadku zajmiemy się najpopularniejszym rodzajem systemów z rodziny CMS – a mianowicie WCM (Web Content Management) czyli systemem zarządzania treścią z interfejsem webowym. WCM jest zazwyczaj aplikacją webową z rozdzielonymi warstwami prezentacji (odpowiedzialną za komunikację użytkownika z systemem), usług (zawierającą obiekty i funkcje sterujące aplikacją) oraz danych (reprezentującą bazę danych w której umieszczona jest treść witryny). System klasy CMS należy rozumieć jako kręgosłup serwisu internetowego ale nie sam w sobie finalny produkt. W wielu przypadkach, oferowana przez system CMS funkcjonalność jest wystarczająca dla zbudowania serwisu internetowego.

Wówczas zadaniem programistów/wdrożeniowców jest przygotowanie warstwy prezentacji czyli specyficznej dla każdego serwisu internetowego szaty graficznej. W klasycznym serwisie internetowym zespół programistów od podstaw przygotowuje wszystkie warstwy aplikacji. Porównując zatem do klasycznego serwisu internetowego zaimplementowanego od podstaw, zbudowanie serwisu w oparciu o system CMS znacząco obniży czas i koszt wykonania finalnego produktu. Porównanie architektury klasycznego serwisu internetowego oraz serwisu opartego o system CMS przedstawiono na rys. nr 1.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl