cmsinformacje

Zapoznaliśmy się z trójwarstwową strukturą aplikacji jaką jest serwis internetowy. Nasuwa się oczywiste pytanie, jak to wszystko się ma do zarządzania naszym serwisem? Odpowiedzią na nie niech będzie porównanie klasycznego i wspomaganego systemem CMS procesu redagowania treści serwisu. W klasycznym serwisie internetowym redagowanie treści oraz osadzanie treści na stronie internetowej to dwie niezależne od siebie czynności najczęściej wykonywane przez dwie różne osoby.

Redaktor witryny www opracowuje treść danego artykułu i po zatwierdzeniu jej, przekazuje webmasterowi lub zewnętrznej firmie zajmującej się utrzymaniem serwisu internetowego celem osadzenia na stronie internetowej. W przypadku skorzystania z systemu CMS, redaktor przejmuje częściowo obowiązki webmastera (którego rola staje się zbędna) i sam dodaje kolejne podstrony serwisu a następnie wypełnia je przygotowaną wcześniej treścią.

System obsługiwany jest poprzez interfejs graficzny (panel administracyjny) i nie wymaga wiedzy webmasterskiej. Co więcej, przed opublikowaniem strony, redaktor ma możliwość podglądu i naniesienia ewentualnych poprawek. Oprócz redukcji czasu i kosztów obsługi witryny (wyeliminowanie osoby lub firmy utrzymującej serwis) mamy zatem rownież większą kontrolę nad redagowaną treścią (podgląd przed opublikowaniem, nanoszenie poprawek, wersjonowanie).

Szczegółowe zaprezentowanie funkcjonalności choćby jednego systemu CMS zdecydowanie wykracza poza ramy artykułu. Jednak aby nieco naświetlić temat obsługi systemu CMS od strony administracyjnej przeanalizujmy poniższy przykład. Na rys. nr 2 przedstawiono panel administracyjny systemu EPiServer 4.61 (wersja angielska).



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl